Ewakuacja w szpitalu! Spokojnie, to tylko ćwiczenia.
Rok temu też ćwiczyliśmy, a następnego dnia mieliśmy w szpitalu prawdziwy pożar. To pokazuje jak ważne są takie próby i systematyczne sprawdzanie naszego wzajemnego przygotowania. Szpital jest szczególnym miejscem do ewakuacji i w sytuacji zagrożenia musi ona odbyć się wzorowo.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym służbom, naszym pracownikom i naszym dzielnym pacjentom.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Radio Zachód z ćwiczeń ewakuacyjnych w filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu. Powiemy w nim m.in. o tym, gdzie przewożeni są pacjenci ewakuowani, których stan zdrowia jest ciężki i wymaga nieustającego nadzoru, kak należy postępować, gdy w szpitalu pojawi się pożar.
Ewakuowano żagański szpital. To ćwiczenia kryzysowe - Radio Zachód, Lubuskie (zachod.pl)
Dziś za wiele lat dobrej współpracy podziękowaliśmy naszym lekarzom. Szpital opuszczają doktorzy Adam Moniakowski, Ireneusz Stempel, Damian Hyla oraz Pani doktor Katarzyna Kozak-Czekajło.
Pełne serdeczności i wdzięczności podziękowania złożył Zastępca Komendanta doktor Jacek Dworak.
- W Wojskowej Akademii Medycznej wspólnie dorastaliśmy zawodowo i dla każdego z nas z chwilą rozpoczęcia samodzielnej pracy priorytetem była praktyka i nieustanne udoskonalanie własnych umiejętności oraz pogłębianie wiedzy - wspominał dr Jacek Dworak i dodał: - Włożyliście bardzo wiele w ten szpital, w swoje specjalności, w zespół, było dużo dobrych emocji i będzie nam Was bardzo brakować.
Wszystkim życzymy pomyślności i dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach jest jedynym szpitalem, wśród wszystkich szpitali wojskowych w kraju, który w swojej strukturze posiada pogotowie ratunkowe.
Zachęcamy do wysłuchania audycji w Radio Zachód:
Rozpoczęliśmy szczepienia przeciwko grypie sezonowej, która zwłaszcza w okresie jesiennym jest przyczyną wielu zachorowań wśród naszych pacjentów.
- Na każdy rok przygotowywana jest odpowiednia szczepionka, która jest tak skonfigurowana, aby była jak najbardziej skuteczna dla tych obecnie "grasujących" wirusów grypy - mówił lek. Artur Lipczyński, Kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych w filii 105KSzW w Żaganiu.
Więcej w materiale Radio Zachód:
Lekarze przypominają o ochronie przed wirusami - Radio Zachód, Lubuskie (zachod.pl)
Szczepienia przeciwko grypie realizowane są u "swojego" lekarza rodzinnego. Deklarację POZ można zmienić poprzez złożenie nowej deklaracji u wybranego lekarza rodzinnego. Można dokonać tego również elektronicznie, szczegóły na stronie:
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej
105 SzWzP SP ZOZ - LEKARZ RODZ. (POZ) (105szpital.pl)
W związku ze zlokalizowaniem filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu w bliskim sąsiedztwie rzeki Bóbr, niepewną sytuacją hydrologiczną i zmieniającym się poziomem wody w rzece, rozpoczęliśmy zabezpieczenie przyziemia budynku przed ewentualnym zalaniem. W razie wystąpienia takiej konieczności, jesteśmy również gotowi do podjęcia działań ewakuacyjnych i transportu pacjentów.
Dziękujemy żołnierzom 11 Pułku Logistycznego za ogromne poświęcenie i włożony wysiłek w budowanie zapory.
Otarcia, skaleczenia, skręcenia i wiele innych z pozoru niewinnie wyglądających urazów, jeśli nie zostaną właściwie zaopatrzone już na samym początku, mogą powodować dalsze, przykre konsekwencje. Udzielanie pomocy dzieciom zawsze wymaga od kadry medycznej dodatkowych pokładów empatii i zrozumienia, o czym doskonale pamięta nasz ratownik med. Emil Polański.
Na wizytę do pediatry - teraz także po południu!
Wydłużyliśmy godziny przyjęć dzieci w Poradni Lekarza Rodzinnego. Było to możliwe dzięki dołączeniu do naszego zespołu nowych lekarek - rezydentek oddziału pediatrycznego. Oprócz pediatry dr Anny Mazanek w POZ 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach przyjmują lekarki Panie Agnieszka Dudek oraz Karolina Demczuk. Rozwiń i sprawdź godziny przyjęć.
"Jestem po zawale"- i co dalej?
Nasi pacjenci Pani Eryka i Pan Michał są zgodni: fizjoterapia wdrożona bezpośrednio po zawale przynosi niewyobrażalne efekty. Jest ciężko, ale jak sami mówią: "w domu by tego nie było, aż się chce tutaj przychodzić."
Zachęcamy do obejrzenia materiału TVP3 Gorzów Wielkopolski, który realizowaliśmy razem z z naszymi kardiologami:
Coraz więcej młodych ludzi choruje na serce. NFZ realizuje program KOS-Zawał (tvp.pl)
Pomoc medyczna w weekend - nocna i świąteczna opieka zdrowotna, SOR czy pogotowie?
105 Kresowy Szpital Wojskowy zabezpiecza pacjentów kompleksowo - od pogotowia ratunkowego, poprzez Szpitalny Oddział Ratunkowy, diagnostykę specjalistyczną i leczenie szpitalne. Dysponujemy również poradniami specjalistycznymi, poradniami lekarza rodzinnego, a w godzinach wieczornych i w weekendy prowadzimy nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Sprawdź kiedy i gdzie udać się po pomoc medyczną, aby uzyskać ją skutecznie i bez zbędnego oczekiwania.
30% więcej szans na życie! Zatrzymanie krążenia, brak akcji serca - jak możemy pomóc ratownikom medycznym?
Lek. Ryszard Smyk, kierownik zespołów ratownictwa medycznego w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach ocenia i apeluje: - Nasza skuteczność jest ok. 30% większa, jeśli ktoś zacznie masować człowieka z zatrzymanym krążeniem. Bardzo proszę, jeśli taka sytuacja się zdarzy, jeśli człowiek nie oddycha, jeśli nie ma akcji serca - zacznijmy masować tego człowieka, bez względu czy jest to nasza rodzina czy ktoś obcy - ponieważ jest duża szansa, że po przyjeździe zespołu ratownictwa - uratujemy mu życie.
Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do wysłuchania pełnej rozmowy z naszym kierownikiem zespołów ratownictwa medycznego, w której poruszono m.in. kwestie braku odpowiedzialności za nieumiejętne udzielenie pomocy przez osoby do tego nieprzeszkolone:
Z okazji Światowy Dzień Pierwszej Pomocy życzymy wszystkim więcej odwagi!