Do czego służy stetoskop? Jak zmierzyć puls? I dlaczego karetka ma takie głośne sygnały? Na te i na wiele innych, ciekawych pytań, nasi specjaliści Małgorzata i Jakub odpowiadali maluszkom, podczas wizyty w żłobku. Zwiedzania karetki nie było końca. Na pożegnanie od naszej załogi wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki z wizerunkiem naszej słynnej ośliczki weteranki "Baśki".
Święto Wojskowej Służby Zdrowia jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom i pracownikom 105 Kresowego Szpitala Wojskowego za codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie w opiece nad ciężko chorymi pacjentami.
Każdego dnia udowadniacie, że wojskowa służba zdrowia, tak jak kiedyś, tak teraz niesie pomoc najbardziej potrzebującym.
Życzę Państwu wiele pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.
Komendant 105 Kresowego Szpitala Wojskowego
płk Mariusz Piwowarczyk
Doktor Bogdan Dewudzki, specjalista ginekologii i położnictwa:
- Bardzo serdecznie zachęcam do bezpłatnych badań cytologicznych w ramach NFZ, ponieważ cytologia, którą stosujemy w naszej poradni ginekologiczno - położniczej jest wysokiej jakości i mnie osobiście jako doświadczonego już specjalistę nigdy nie zawiodła w ocenie stanu szyjki macicy moich pacjentek, co jest niezwykle istotne, ponieważ potwierdzenie bądź wykluczenie stanu przednowotworowego, zwłaszcza u pacjentek obciążonych genetycznie, jest niezwykle ważne i decydujące w wyborze ścieżki dalszego postępowania terapeutycznego.
W Poradni Ginekologiczno - Położniczej, aktualnie przyjmujemy pacjentki na bieżąco.* Co to oznacza? Oznacza to, że konsultacja ginekologiczna może odbyć się nawet w dniu zgłoszenia.
Co zielony kameleon robi w szpitalu? Jest niezastąpionym asystentem podczas szkolenia dla kadry medycznej z obsługi bardzo przydatnych aparatów do wspierania kaszlu w codziennej terapii u pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Urządzenia z powodzeniem są już wykorzystywane podczas rehabilitacji oddechowej w Oddziale Pulmonologicznym filii szpitala w Żaganiu. A to wszystko dzięki wsparciu WOŚP.
tekst. J. Wróbel-Gądek
fot. K. Homeniuk
Dziś, 12 marca 2025r., w najstarszym szpitalu ziemi lubuskiej wizytę złożyli Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dr Edward Jakubowski wraz z Zastępcą ds. Służb Mundurowych Panią Iwoną Hryniewiecką. Była to doskonała okazja do wizytacji poszczególnych obszarów naszej działalności m.in. szpitalnego oddziału ratunkowego, kardiologii, chirurgii ogólnej, bloku operacyjnego, anestezjologii i intensywnej terapii, dermatologii, a także leczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Regularnie realizujemy wewnętrzne szkolenia dla kadry medycznej. Tym razem podczas konferencji dot. higieny ran, nasze pielęgniarki miały doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, a także zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie. W części warsztatowej, z prawdziwą precyzją, ćwiczyły sposoby leczenia trudno gojących się ran.
Dziś towarzyszyliśmy 4-letniej Sarze i jej mamie podczas konsultacji u okulisty. Była to pierwsza wizyta dziewczynki. I z pewnością nie ostatnia, ponieważ Sara konsultację odbyła wzorowo i otrzymała propozycję objęcia etatu młodszej asystentki doktora ds. małych pacjentów. Saro, gratulujemy i do zobaczenia!
A Wy, drodzy rodzice, zobaczcie, jak będzie wyglądała wizyta Waszego dziecka u okulisty.
Czy wiedzieliście, że usunięcie żylaków kończyn dolnych metodą klasyczną, ale także kriochirurgicznie, czyli poprzez wymrażanie, możecie zrealizować w ramach NFZ w naszym Oddziale Chirurgii Ogólnej?
Podobnie jak wycięcie podejrzanych znamion skórnych, w tym guzków, znamion barwnikowych i brodawek. Te i inne mniejsze zabiegi chirurgiczne są częścią szerokiego wachlarzu procedur medycznych, które realizuje zespół naszych specjalistów.
A co jeszcze robimy w ramach oddziału? Cała lista poniżej.
Mechaniczne wspomaganie krążenia – czyli jedna z metod w kardiochirurgii, dzięki której pacjent z zaawansowaną niewydolnością serca może zacząć swobodnie funkcjonować w domu, bez konieczności długotrwałego pozostawania w placówce medycznej.
14 lutego 2025 r. w naszym szpitalu gościliśmy prof. Michała Zakliczyńskiego, który kieruje Pododdziałem Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Kliniki Kardiochirurgii USK we Wrocławiu, czyli drugim w kraju, ośrodkiem z licznymi sukcesami w dziedzinie transplantacji serca i mechanicznego wspomagania pracy tego narządu.