1

 

Badanie elastograficzne wątroby.

Czy istnieje alternatywa dla biopsji wątroby w celu oceny stopnia jej włóknienia?

Lekarz Artur Lipczyński, specjalista chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatolog odpowiada:

- Tradycyjną metodą oceny włóknienia jest badanie histologiczne, czyli badanie pod mikroskopem fragmentu wątroby pobranego podczas jej biopsji. W celu uniknięcia tego inwazyjnego rozwiązania, opracowano metody nieinwazyjne m.in. fibroscan. Badanie to mierzy sprężystość wątroby, a wynik podawany jest w kilopaskalach. Jest to metoda bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Badanie trwa krótko, ok. 10-15 min. Pacjent może odczuwać jedynie niewielkie drgania w miejscu przyłożenia głowicy urządzenia. Wynik otrzymujemy od razu.

 

Na przestrzeni dwóch lat zmodernizujemy oraz doposażymy w nowoczesny sprzęt diagnostyczny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Będzie to możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 6,7 mln zł. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oddziały ratunkowe wyjątkowo często są dewastowane, a sprzęt medyczny jest niszczony, zwłaszcza przez pacjentów po spożyciu alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Pierwsze prace remontowe już za nami. Posłuchacie o tym w Radio Zachód w materiale Krzysztofa Gonery.

Szpital w mediach:

https://zachod.pl/1064765/trwa-remont-budynku-sor-w-zarach/

Zadanie realizowane jest w ramach Funduszu Medycznego pn. "Modernizacja infrastruktury i wyposażenia SOR oraz poradni diagnostycznych z nim współpracujących polegająca na przebudowie infrastruktury oraz wymianie i doposażeniu w nowoczesną aparaturę specjalistyczną, sprzęt medyczny oraz niezbędne wyposażenie".

Screenshot 20240917 134546

 

 

- Warto zainwestować w swoje zdrowie, aby dłużej żyć i rzadziej się z nami widywać - mówił lek. Grzegorz Adamiak, specjalista kardiologii. 

Dlaczego młode osoby, po zawale serca, rezygnują z rehabilitacji, jak samodzielnie możemy rozpoznać pierwsze objawy zawału i czy wysiłek fizyczny już 10 dni po przebytym zawale jest bezpieczny - o tym wszystkim z naszymi specjalistami w Radio Zachód. 

Zachęcamy do odsłuchania:

Opieka rehabilitacyjna po zawale serca w żarskim szpitalu - Radio Zachód, Lubuskie (zachod.pl)

Materiał red. Krzysztofa Gonery.

2

Wykręcił 47 lat pracy zawodowej - tak z przymrużeniem oka można powiedzieć o Panu Mirosławie Sysce - kierowcy w Dziale Transportu, który zaraz po szkole rozpoczął pracę w szpitalu wojskowym, a dziś się z nim żegna i odchodzi na zasłużoną emeryturę. Pana Mirosława pożegnali komendanci szpitala, najbliżsi współpracownicy, a nawet jego pierwszy szef z ówczesnej "samochodówki" Wiesław Rola.
Panie Mirku, niech teraz koła poprowadzą Pana na wymarzone wakacje, życzymy wiele zdrowia i spokojnego odpoczynku. 

Niosąc pomoc, ponieśli najwyższą ofiarę.

Oddaliśmy hołd tym, z którymi ramię w ramię walczymy o ludzkie życie.

Cześć Ich pamięci!

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 lipca 2024r. odeszła Teresa PAŁAC, wieloletnia pielęgniarka bloku operacyjnego Oddziału Chirurgii Ogólnej. 

Ostatnie pożegnanie odbędzie się 19.07.2024 r. O godz. 11.00 w kościele w Małomicach odbędzie się msza św. Urna zostanie wystawiona o godz.10.30. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz.11.45 na cmentarzu komunalnym.

Rodzinie i wszystkim bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia

Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego

 

Nowy obraz mapy bitowej 2

 

 Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2024 r.

odszedł por. rez. lek. Jacek POTĘGA, 

specjalista urologii, wieloletni asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Urologii 

105 Kresowego Szpitala Wojskowego. 

 

Msza św. w intencji dr. Jacka Potęgi odbędzie się w dniu 4 lipca 2024 r. o godz.11.00 w Kościele pw. Krzyża Świętego w Żarach (dawny kościół garnizonowy). O godz.13.00 na cmentarzu komunalnym w Żarach po raz ostatni pożegnamy naszego Kolegę Lekarza. Wcześniej o godz.12.30 urna z prochami zostanie wystawiona w kaplicy cmentarnej.

 

Pani Renacie Jurek-Potędze, rodzinie i wszystkim bliskim

składamy najgłębsze wyrazy współczucia.

 Cześć Jego pamięci!

 Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego

IMG 20240626 111747

Pani mgr Jadwiga Wodzinowska-Zielke, kierownik Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej po 46 latach pracy zawodowej w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym odchodzi na zasłużony odpoczynek. Pożegnali ją przełożeni i współpracownicy.

Na przestrzeni wielu lat dała się poznać jako doskonały organizator, zawsze życzliwa i gotowa służyć pomocą. Wniosła ogromny wkład w rozwój i utrzymanie wysokiego poziomu badań klinicznych szpitala. Przez 33 lata sprawowała funkcję kierownika naszej pracowni, a fakt, że od 18 lat jest również Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, jest docenieniem jej profesjonalizmu i zaangażowania w proces doskonalenia analityki medycznej. 

Podkategorie