W dniu 20 grudnia 2022 roku się w filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ odbył się koncert kolęd dla pacjentów i personelu szpitala w wykonaniu Wojskowej Orkiestry z Żagania. Orkiestra obdarowała nas i chorych porcją świątecznej muzyki.

1

Tytuł w kategorii Laryngolog roku w województwie lubuskim otrzymał lekarz naszego szpitala Grzegorz Zbroniec.

hip1212

 

 

Wśród wyróżnionych osób znalazł się także Robert Świetlak, który zajął III miejsce w kategorii Ratownik Medyczny.

hip1213

Praca jako ratownik medyczny to spełnienie marzeń Pana Roberta. Jak sam przyznaje:

- Traktuję swoją pracę jak wyzwanie. Lubię tą adrenalinę, chęć pomagania drugiej osobie. Od 15 lat pracuję w tym zawodzie, w pogotowiu ratunkowym.  Wymaga ona pokory, ale jest mi niezmiernie miło, że zostałem doceniony przez pacjentów.

 

1

 

W dniu 4 listopada 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie Oddziału Chorób Zakaźnych w filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ.

 

 

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W 2022 roku święto to obchodzone jest pod hasłem: „Edukacja chroni nasze jutro”.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

1

ratownicy131022                    

 

rat131022 1

W dniu 09.09.2022 r. w filii szpitala w Żaganiu odbyła się próbna ewakuacja szpitala.

1

W dniu 14.09.2022 r. pożegnaliśmy kapelana 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach księdza Krzysztofa Burzyńskiego. Ksiądz kończy posługę w naszym szpitalu, która trwała nieprzerwanie od 2015 roku.

1

Zawsze mogliśmy liczyć na jego dobre słowo. Nawet w bardzo trudnym czasie epidemii cieszyliśmy się jego nieocenionym wsparciem i pomocą-zarówno pacjenci, jak i personel szpitala.

 08.09.2022r

banerpluca

 

105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach został wybrany na realizatora zadania Narodowej Strategii Onkologicznej pn. ,,Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” – na lata 2022-2023. Celem zadania jest zwiększenie wykrywalności nowotworu płuc we wczesnych stadiach jego zaawansowania, poprzez przeprowadzanie badań niskodawkowej tomografii komputerowej wśród populacji objętej programem.

Projekt finansowany jest w całości ze środków budżetu państwa.

Wartość finansowania 456 000 zł

Kliknij, aby otworzyć/pobrać ankietę


,,Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca” w latach 2022-2023


Cele Programu:


• zwiększenie odsetka raka płuca wykrywanego we wczesnych stadiach zaawansowania poprzez przeprowadzanie badań tomografii komputerowej (NDTK) wśród populacji objętej Programem,

• zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć),

• obniżenie umieralności na raka płuca,

• obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania),

• zwiększenie dostępu do badania u osób z grup wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca.


Opis Programu:


Program polega na wykonywaniu badań tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań zostaną zakwalifikowane osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.


Badana populacja:


Kryteria włączenia:

1) osoby w wieku 55–74 lata, które:

• palą minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat (tzw. 20 paczkolat) i są aktywnymi palaczami,

• paliły minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat i rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu (dot. ostatniego okresu abstynencji)

2) osoby w wieku 50–74 lata, które:

• palą minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat (tzw. 20 paczkolat) i są aktywnymi palaczami,

• paliły minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat i rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu (dot. ostatniego okresu abstynencji)

• mają potwierdzony jeden z czynników ryzyka:

• z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,

• podlegały ekspozycji na radon,

• chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub nowotwory zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,

• osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) chorowały na raka płuc,

• chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.

Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa przez Ministerstwo Zdrowia.

Ankiety dostępne są w punktach rejestracyjnych w szpitalu w Żarach oraz w filii w Żaganiu oraz na stronie internetowej szpitala.

Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać:

W szpitalu w Żarach:

• telefonicznie: od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-14.00, nr tel. 729 112 120;

• osobiście: 68-200 Żary, ul. Domańskiego 2- w godz. 12:00-14:00 w bud. 23 (poliklinika), gab. nr 111 (I piętro).

W filii szpitala w Żaganiu:

• telefonicznie: od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-14.00, nr tel. 729 112 140;

• osobiście: 68-100 Żagań, ul. Żelazna 1a- w godz. 12:00-14:00 w rejestracji ogólnej.

Wypełnioną ankietę można również przesłać elektronicznie, na adres:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Podkategorie