Mechaniczne wspomaganie krążenia – czyli jedna z metod w kardiochirurgii, dzięki której pacjent z zaawansowaną niewydolnością serca może zacząć swobodnie funkcjonować w domu, bez konieczności długotrwałego pozostawania w placówce medycznej.
14 lutego 2025 r. w naszym szpitalu gościliśmy prof. Michała Zakliczyńskiego, który kieruje Pododdziałem Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Kliniki Kardiochirurgii USK we Wrocławiu, czyli drugim w kraju, ośrodkiem z licznymi sukcesami w dziedzinie transplantacji serca i mechanicznego wspomagania pracy tego narządu.
Szanowni Państwo!
W związku ze wzrostem zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów przebywających w szpitalu, wprowadza się ograniczenie odwiedzin pacjentów w Oddziałach Szpitalnych.
Odwiedziny odbywają się w reżimie sanitarnym tj.:
- Odwiedziny w poszczególnych oddziałach możliwe są po wcześniejszym uzgodnieniu z ordynatorem/kierownikiem tego oddziału.
- Zwracamy się do osób z objawami infekcji o nie odwiedzanie pacjentów. Tym sposobem unikniecie narażenia na zachorowanie nie tylko swoich bliskich ale też innych pacjentów.
- Prosimy nie przyprowadzać ze sobą na odwiedziny małych dzieci.
- Zalecamy stosowanie maseczek ochronnych oraz dezynfekcję rąk
W celu uzyskania informacji o organizacji odwiedzin w poszczególnych oddziałach należy kontaktować się pod numerami telefonów wskazanymi w zakładce Oddziały na stronie www szpitala:
tekst. K. Łotocka
Szpital w mediach:
Odwiedziny w żarskim szpitalu tylko w reżimie sanitarnym - Radio Zachód, Lubuskie
Szanowni Pacjenci,
chcielibyśmy przypomnieć kilka najważniejszych kwestii związanych z dostępem do informacji oraz dokumentacji medycznej, zwłaszcza w odniesieniu do osób upoważnionych. Będzie to szczególnie przydatna informacja, gdy osobiście znajdziecie się lub ktoś z Waszych bliskich znajdzie się w sytuacji zagrażającej życiu. Warto o upoważnieniu pomyśleć wcześniej.
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, wzajemnej życzliwości, dobrej i serdecznej atmosfery. To również czas, kiedy z zadumą i refleksją pochylamy się nad tym co za nami, z nadzieją patrząc na zbliżający się nowy rok.
Podczas spotkania wigilijnego w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią SPZOZ w Żarach Komendant płk Mariusz Piwowarczyk na ręce kadry kierowniczej przekazał pełne wdzięczności podziękowania dla wszystkich pracowników szpitala oraz złożył świąteczne życzenia.
Krztusiec (koklusz) to ostra choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową.
Do objawów krztuśca zaliczamy katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła i najbardziej charakterystyczny suchy kaszel - przedłużający się, napadowy. Niemowlęta mają napady duszności, łzawienie oczu, zaczerwienienie lub sinienie twarzy oraz bezdech.
7 minut - prosto na stół zabiegowy. Tyle dokładnie, od wylądowania załogi śmigłowca HEMS, zajął nam transport pacjenta z zawałem mięśnia sercowego do pracowni hemodynamicznej, gdzie w pełnej gotowości czekali już na niego nasi specjaliści kardiologii interwencyjnej.
W związku z powodzią realizujemy szczepienia ochronne dla funkcjonariuszy i osób zaangażowanych w działania ratownicze. Kontakt zanieczyszczonej wody, szczególnie z otwartą raną, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i chorób. Aby temu przeciwdziałać, zalecane są szczepienia. Ze szczepień poekspozycyjnych w szpitalu wojskowym korzystają funkcjonariusze państwowej i ochotniczej straży pożarnej, pracownicy wodociągów, ośrodka pomocy społecznej oraz inspektoratu nadzoru budowlanego.
Szczepienia są dobrowolne i obejmują przeciwdziałanie takim chorobom jak:
- WZW typu A
- tężec
- dur brzuszny
Jak wynika ze wspólnego stanowiska*: „W wyniku zalania różnych terenów i obiektów, istnieje potencjalnie ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę [np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe (…)]”.
Dzień Ratownictwa Medycznego to doskonała okazja do przypomnienia, że tysiące interwencji podejmowanych każdego roku przez zespoły ratownictwa medycznego to nie sucha statystyka - to ludzkie dramaty, w których często na szali stawiane są życie i śmierć. Ratownicy to profesjonaliści, którzy 24 godziny na dobę są w pełnej gotowości do udzielania pomocy medycznej, gdy zagrożone jest życie i zdrowie.
Zobaczcie jak wiele zdarzeń medycznych, już od początku roku, wymagało udziału pogotowia ratunkowego:
- 12 225 interwencji zespołów ratownictwa medycznego
- 6 080 pacjentów przekazanych do placówek medycznych, w tym:
- 4 503 pacjentów przekazanych do SOR 105 Kresowego Szpitala Wojskowego
- 1 577 pacjentów przekazanych do innych placówek medycznych
- 5 836 pacjentów, którym udzielono pomocy w miejscu zdarzenia, nie wymagających transportu do placówki medycznej
Dane za okres styczeń - wrzesień 2024 r. w obszarze zabezpieczenia przez podstacje 105 Kresowego Szpitala Wojskowego.
Wszystkim ratownikom medycznym i innym profesjonalistom zaangażowanym w udzielanie pomocy medycznej życzymy wytrwałości w pomaganiu innym.
Podziękowanie naszej pacjentki dla kadry Oddziału Otolaryngologicznego z Pododdziałem Okulistycznym i Izby Przyjęć filii szpitala w Żaganiu.
- Jeśli my będziemy chorować (...) to kto wyjedzie do pomocy? Strażaków jest ograniczona ilość - mówił jeden z funkcjonariuszy straży pożarnej, który skorzystał ze szczepień ochronnych realizowanych przez 105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ dla służb ratowniczych w związku z powodzią.
Materiał Radio Zachód:
Szczepienia przeciw tężcowi dla służb po powodzi - Radio Zachód, Lubuskie (zachod.pl)