Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 lipca 2024r. odeszła Teresa PAŁAC, wieloletnia pielęgniarka bloku operacyjnego Oddziału Chirurgii Ogólnej. 

Ostatnie pożegnanie odbędzie się 19.07.2024 r. O godz. 11.00 w kościele w Małomicach odbędzie się msza św. Urna zostanie wystawiona o godz.10.30. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz.11.45 na cmentarzu komunalnym.

Rodzinie i wszystkim bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia

Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego

 

Nowy obraz mapy bitowej 2

 

 Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2024 r.

odszedł por. rez. lek. Jacek POTĘGA, 

specjalista urologii, wieloletni asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Urologii 

105 Kresowego Szpitala Wojskowego. 

 

Msza św. w intencji dr. Jacka Potęgi odbędzie się w dniu 4 lipca 2024 r. o godz.11.00 w Kościele pw. Krzyża Świętego w Żarach (dawny kościół garnizonowy). O godz.13.00 na cmentarzu komunalnym w Żarach po raz ostatni pożegnamy naszego Kolegę Lekarza. Wcześniej o godz.12.30 urna z prochami zostanie wystawiona w kaplicy cmentarnej.

 

Pani Renacie Jurek-Potędze, rodzinie i wszystkim bliskim

składamy najgłębsze wyrazy współczucia.

 Cześć Jego pamięci!

 Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego

IMG 20240626 111747

Pani mgr Jadwiga Wodzinowska-Zielke, kierownik Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej po 46 latach pracy zawodowej w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym odchodzi na zasłużony odpoczynek. Pożegnali ją przełożeni i współpracownicy.

Na przestrzeni wielu lat dała się poznać jako doskonały organizator, zawsze życzliwa i gotowa służyć pomocą. Wniosła ogromny wkład w rozwój i utrzymanie wysokiego poziomu badań klinicznych szpitala. Przez 33 lata sprawowała funkcję kierownika naszej pracowni, a fakt, że od 18 lat jest również Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, jest docenieniem jej profesjonalizmu i zaangażowania w proces doskonalenia analityki medycznej. 

IMG 20240607 112105

 

WOŚP – bardzo dziękujemy za sprzęt dla naszego szpitala! Otrzymaliśmy innowacyjne urządzenia do szybkiej diagnostyki mikrobiologicznej sepsy w ramach zadania: „Chcemy wygrać z sepsą” (2023).

Kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej mgr Dorota Palczewska: 

- Klasyczne metody identyfikacji i wykonania lekowrażliwości bakterii stosowane rutynowo w pracowniach mikrobiologicznych trwają 24-48 godzin. Użycie nowych aparatów umożliwia znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wynik, co realnie przekłada się na pomoc chorym czyli ustalenie właściwej, celowanej terapii dla pacjentów z sepsą, którzy trafiają do naszego szpitala.

IMG 20240608 WA0002xOdpowiednie żywienie pacjentów w szpitalu wymaga zaangażowania, wiedzy i umiejętności. Od ponad 3 lat samodzielnie zajmujemy się odżywianiem naszych chorych, co za tym idzie - pacjenci są bardzo zadowoleni, a my widzimy jak wielką różnicę w powrocie do zdrowia i sprawności wnoszą dobrze skomponowane posiłki.

Nasza dietetyk, Anna Marciniak, kierowniczka Działu Żywienia uczestniczyła w konferencji dot. współczesnej dietetyki, podczas której omawiano trudne przypadki chorobowe, prezentowano najnowsze rekomendacje i aktualne zalecenia w dietoterapii, o czym z pewnością niebawem będą mogli przekonać się pacjenci naszego szpitala. Pani Anna już szykuje dietetyczne zmiany z korzyścią dla zdrowia jelit naszych pacjentów. 

Na zdjęciu z prof. dr hab. n. med. Mirosławem Jaroszem - wieloletnim dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia, ekspertem ds. żywienia, aktywności fizycznej i otyłości WHO, Komisji Europejskiej i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

   IMG 20240606 124626 resized 20240606 010309772  Screenshot 20240605 141242
 
Szefowa pielęgniarek Oddziału Neurologicznego naszego szpitala Pani Barbara Stolarska jest jednocześnie przedstawicielem służby zdrowia w Zespole interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w mieście Żary, którego zadaniem jest m.in. weryfikacja i ocena stosowania przemocy oraz interwencja w środowisku dotkniętym patologią.
 
Z inicjatywy Zespołu zorganizowany został piknik integracyjny, którego częścią była wystawa prac dzieci szkół podstawowych pod hasłem "Stop przemocy domowej". Publikujemy zdjęcia rysunków, które naszym zdaniem wyjątkowo trafnie pokazują rzeczywistość oraz wykorzystanie bezbronności i uległości małych dzieci, które nie są zdolne poradzić sobie z oprawcą.
20240517 142421kopiax
 
W dniach 16-18 maja 2024 r. w Łodzi odbył się 16. Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy. Na tym najwyższej rangi spotkaniu polskich medyków nie mogło zabraknąć delegacji wojskowej służby zdrowia. Ogromne zainteresowanie zgromadzonych wzbudzili lekarze okuliści z naszego szpitala - doktorzy nauk medycznych Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy, którzy przybyli na spotkanie w historycznych mundurach lekarzy 1. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. J. Dowbor-Muśnickiego. Ubiór ten nie był przypadkowy, nawiązywał do najnowszej monografii autorstwa naszych okulistów pt. "Szpital Główny 1. Korpusu Polskiego". Doktorzy wielokrotnie omawiali poszczególne elementy mundurów, które zostały odtworzone na podstawie materiałów archiwalnych i jest to pierwsza w Polsce rekonstrukcja umundurowania lekarzy 1. Korpusu Polskiego.
442501692 330386170104468 913316697229397292 n
 
Nikt nie wyczyta z krwi, tyle ile potrafi diagnosta laboratoryjny! 
Diagnosta laboratoryjny zajmuje się dostarczaniem informacji o stanie zdrowia pacjenta na podstawie badań materiału biologicznego z uwzględnieniem cech fizycznych, morfologicznych, biochemicznych, immunologicznych - niezbędnych w różnicowaniu zdrowia i choroby oraz w ocenie funkcji narządów i tkanek. 
Co to oznacza? Bez tych specjalistów diagnozowanie pacjenta byłoby wręcz niemożliwe!
Panie Asia, Ania, Marzena i Kasia to tylko cześć zespołu naszych wspaniałych diagnostów laboratoryjnych. Wszystkim składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego!
 
 
27.05.2024r.

page22

- Miejsce wkłucia kleszcza obserwujemy przynajmniej przez kilka tygodni. Po wielu miesiącach może dojść do przeróżnych objawów chorobowych. Często pacjenci zgłaszający się do nas nie pamiętają ugryzienia przez kleszcza. W diagnostyce pomaga nam badanie serologiczne przeciwciał przeciwko boreliozie - mówił lek. Artur Lipczyński, Kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych.

W 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach oraz w filii w Żaganiu testy w kierunku boreliozy mogą Państwo wykonać w ramach NFZ (ze skierowaniem od specjalisty) oraz odpłatnie:
- Test ELISA Borrelia IgG
- Test ELISA Borrelia IgM
- Test potwierdzenia Western Blot Borrelia IgG
- Test potwierdzenia Western Blot Borrelia IgM

Podkategorie