W związku z powodzią realizujemy szczepienia ochronne dla funkcjonariuszy i osób zaangażowanych w działania ratownicze. Kontakt zanieczyszczonej wody, szczególnie z otwartą raną, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i chorób. Aby temu przeciwdziałać, zalecane są szczepienia. Ze szczepień poekspozycyjnych w szpitalu wojskowym korzystają funkcjonariusze państwowej i ochotniczej straży pożarnej, pracownicy wodociągów, ośrodka pomocy społecznej oraz inspektoratu nadzoru budowlanego.
Szczepienia są dobrowolne i obejmują przeciwdziałanie takim chorobom jak:
- WZW typu A
- tężec
- dur brzuszny
Jak wynika ze wspólnego stanowiska*: „W wyniku zalania różnych terenów i obiektów, istnieje potencjalnie ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę [np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe (…)]”.
* Stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych, krajowego konsultanta w dziedzinie epidemiologii oraz głównego inspektora sanitarnego
Powódź spowodowała w naszym kraju ogromne zniszczenia, którym uległy zarówno posesje prywatne jak i obiekty publiczne m.in. przychodnie czy szpitale. Nasze nieodpłatne zaangażowanie w realizację szczepień wynika z dużego zrozumienia dla tej sytuacji. Szczepienia realizowane są w porozumieniu z Wojewodą Lubuskim oraz sanepidem w filii 105 Kresowego Szpital Wojskowego w Żaganiu przy wsparciu personelu Oddziału Chorób Zakaźnych.
Wszystkie inne osoby, które chciałyby również skorzystać z takich szczepień powinny skontaktować się z przychodnią swojego lekarza rodzinnego.
Szpital w mediach:
Szczepienia przeciw tężcowi dla służb po powodzi - Radio Zachód, Lubuskie (zachod.pl)