1

 

18 października 2023 r. w Żarach wręczone zostały statuetki „Lubuski Samarytanin”. Jest to wyróżnienie Biskupa Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej dla osób i instytucji, które niosą dobrą i przykładną pomoc na rzecz chorego człowieka. Tegoroczna jubileuszowa 5. edycja, której 105 Kresowy Szpital Wojskowy był współorganizatorem, odbyła się pod patronatem Rzecznika Praw Pacjenta, który wraz z  Wiceministrem Zdrowia wręczył nagrody laureatom.

 – Bóg dziś nam pokazuje, że najpiękniejszym lekarstwem dla świata jest często nasze bycie przy bliźnim. Od tego trzeba zacząć, a Bóg już z tego wyprowadzi ogrom dobra, którego drugi człowiek tak bardzo potrzebuje – mówił Biskup Tadeusz Lityński w swojej homilii.

W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział bardzo wielu pracowników 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Komendantem płk. Mariuszem Piwowarczykiem na czele. Pan Komendant mówił o trudzie z jakim każdego dnia muszą mierzyć się pracownicy ochrony zdrowia, jak wiele decyzji i przeciwności staje na drodze, aby pacjenci mogli wrócić do pełni zdrowia. Na koniec zwrócił się do wszystkich gości, aby w tej chwili pełnej zadumy i refleksji, w swoich myślach wsparli szczególnie jednego z naszych lekarzy, który jeszcze do niedawna, pomimo sędziwego wieku, przyjmował i leczył pacjentów, a teraz sam mierzy się z „bitwą”, którą wszyscy chcemy, aby wygrał.

- Zależny nam, aby te statuetki miały (…) charakter zakaźny, aby to dobro które symbolizują szerzyło się i zarażało innych – powiedział  Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. 

Dziękujemy naszym pracownikom za pełne zaangażowanie organizacyjne w przedsięwzięcie oraz perfekcyjnie przygotowany poczęstunek, w szczególności: Małgorzacie Harbin, Jerzemu Bączykowi oraz Annie Marciniak wraz z zespołami.

Gratulujemy również pomysłodawcom wyróżnień. Dla pracowników ochrony zdrowia jest to wyjątkowo wzruszające, gdy dostrzega i docenia się ich oddanie, poświęcenie i ogromny, osobisty wkład w proces zdrowienia drugiego człowieka.

 

Wśród laureatów nagrody "Lubuski Samarytanin" znaleźli się :

s. M. Elżbieta (Zofia) Glinka – elżbietanka z DPS we Wschowie

Dawid Juszczyszyn – dyrektor Fundacji Możesz Inaczej w Zielonej Górze

Dr. Jacek Mikulski – chirurg naczyniowy z zielonogórskiego szpitala

Teresa Romanów – emerytowana pielęgniarka z Międzyrzecza

Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw z Zielonej Góry

oraz Ośrodek Terapeutyczny „Profil” z Żar pod kierownictwem Grzegorza Mutwila.

 

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym.

mgr Justyna Wróbel - Gądek

Rzecznik Prasowy 

105 Kresowego Szpitala Wojskowego

z Przychodnią SPZOZ w Żarach

 

foto. jw., K. Król/ Gość Niedzielny

Szpital w mediach: 

Lubuski Samarytanin A.D. 2023 (gosc.pl)

Gala Lubuski Samarytanin Roku 2023 w Żarach. Po raz piąty kapituła konkursu wybrała tych, dla których zdrowie drugiego człowieka jest ważne | Gazeta Lubuska

5. edycja „Lubuskiego Samarytanina” za nami. Nagrody wręczono w Żarach (tvp.pl)

2

3

6.jpg

7.jpg

4

5