1

W dniu 29.03.2023 r. nasz szpital wziął udział w krajowym ćwiczeniu ratowniczym pn. ,,Lubuskie Żywioły 2023” . Ćwiczenia zakładały doskonalenie współdziałania wielu służb ratowniczych, w tym m.in. przedstawicieli Wydziału Zarządzenia Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego i  Wojska. Ćwiczenie było również okazją do przetestowania procedury postepowania w przypadku wystąpienia zdarzenia mnogiego, masowego i katastrof.

W wyniku równoległych zdarzeń było wielu poszkodowanych: 3 osoby spadły z dużej wysokości, 1 osoba została zasypana w studni, doszło do wypadku samochodu osobowego z transportowym, kolejny samochód osobowy wpadł do Kanału Dychowskiego, nastąpiło zderzenie autobusu z samochodem ciężarowym przewożącym odpady radioaktywne, a na to najechał dodatkowo szynobus pełen pasażerów.  Część poszkodowanych zostało przetransportowanych do naszego szpitala.

W pomieszczeniach po byłym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii zorganizowaliśmy drugi, dodatkowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, który działał równolegle do prawdziwego SOR-u.

Na miejscu współdziałaliśmy z Policją i Strażą Pożarną oraz Zespołami Pogotowia Ratunkowego, które przywoziło pacjentów z miejsca zdarzenia. Personel naszego SOR spisał się bardzo profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem zaopatrywał wszystkich poszkodowanych.

Szczególne podziękowania należą się p.o. Szefa Logistyki Jerzemu Bączykowi, Kierownikowi SOR lek. Ewie Wójcik oraz całemu personelowi medycznemu SOR- lekarzom, pielęgniarkom oraz ratownikom medycznym, a także pracownikom działu transportu szpitalnego za sprawne przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń.

2

30

31

32