2403 1

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy pod hasłem "Tak! Możemy zwalczyć gruźlicę"

Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Może zaatakować praktycznie każdy narząd (np. gruźlica węzłów chłonnych, gruźlica stawów i kości, bardzo groźna gruźlica opon rdzeniowo-mózgowych u dzieci) lub wiele z nich jednocześnie (postać rozsiana). Statystycznie najczęściej atakuje płuca.

Gruźlicą można się zarazić poprzez bliski kontakt, na przykład długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, z osobą, która kaszle, odkrztusza, mówi lub głośno się śmieje. Wtedy prątki gruźlicy krążą w powietrzu i - wraz z ich wdychaniem - dochodzi do zakażenia.

Z okazji tego dnia zorganizowaliśmy w Filii naszego szpitala w Żaganiu, w Poradni gruźlicy  i chorób płuc, bezpłatne badania profilaktyczne. Porad lekarskich udzielał specjalista pulmonolog-kierownik Oddziału Pulmonologicznego z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych  lek. Damian Hyla wraz z Pielęgniarką Agatą Pędzik. Każdy pacjent, który zgłosił się do nas zgłosił mógł skorzystać z bezpłatnych porad oraz badań. W przypadku wykrycia nieprawidłowego wyniku pacjent został skierowany do dalszej diagnostyki i leczenia.

2403 2

2403 3

2403 4

Tekst i foto: mgr Monika Kogut- Kierownik Działu Organizacyjno-prawnego, p.o. Rzecznika Prasowego