IMG 20220204 090116xxx

 

Jeśli w ciągu jednej godziny pacjent ze zdiagnozowanym zawałem lub w ostrym stanie wieńcowym trafi do pracowni hemodynamicznej, ma bardzo duże szanse wyjść z tego bez szwanku. W przeciwnym razie należy liczyć się z powikłaniami. Często też pacjenci, czasami bagatelizując objawy lub opóźniając decyzję o wezwaniu pogotowia, niestety umierają zanim dotrą do szpitala. 

Dlatego szeroka dostępność kardiologii interwencyjnej to nie tylko jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia pacjentów w ostrych zespołach wieńcowych, to również realny spadek śmiertelności z powodu chorób sercowo – naczyniowych.

3 lutego 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie Pracowni Hemodynamicznej w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach, na modernizację której pozyskaliśmy wsparcie z Ministerstwa Obrony Narodowej w kwocie ponad 3 mln zł.

 

Przy modernizacji Pracowni Hemodynamicznej udało się m.in. przeprowadzić gruntowny remont wszelkich pomieszczeń i dokonać wymiany niezbędnej infrastruktury. Przede wszystkim zaś zakupiliśmy najnowocześniejszy w naszym regionie angiograf – specjalistyczny aparat będący „sercem” każdej pracowni hemodynamicznej, służący do obrazowania i oceny naczyń krwionośnych, najczęściej tętnic, przy jednoczesnym wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego i środków kontrastujących. Aparat umożliwia znalezienie miejsc nieprawidłowego przepływu krwi, zaplanować dalsze postępowanie, a co najistotniejsze, jeśli zajdzie taka konieczność lub stan pacjenta dramatycznie się pogorszy, wdrożyć natychmiastowe leczenie zabiegowe. Ponadto nowe urządzenie jest bezpieczniejsze, a uzyskiwany obraz zdecydowanie dokładniejszy, co pozwala lekarzowi dokonać bardziej precyzyjnej  oceny zaawansowania choroby.

- Jest to urządzenie najnowszej generacji, łącznie z nowymi technologiami, które są do niego zaimplementowane, zapewniające jak najmniejsze dawki promieniowania rentgenowskiego, zarówno dla pacjenta jak i personelu, i pozwolą na jak najsprawniejsze przeprowadzenie badań tłumaczył dr n. med. Przemysław Nowicki, Kierownik Pracowni Hemodynamicznej, i dodał:Tętnica wieńcowa ma średnicę od 2,5 do 4 milimetrów, także dobór odpowiedniego stentu, jest na pewno ułatwiony przy tak dobrej wizualizacji.

 

Podczas oficjalnego otwarcia Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego Pan płk lek. Artur Lipczyński zwrócił uwagę, że „obecnie każda nowoczesna placówka, jaką jest szpital, powinna taką pracownię posiadać. (…) Zmiany, zwłaszcza po 11 latach użytkowania sprzętu medycznego, są kluczowe i niezbędne. Aby podnieść bezpieczeństwo zarówno diagnostyki jak i leczenia naszych pacjentów,  postaraliśmy się o dotację.”

- Na ręce Pana Komendanta chciałbym złożyć serdeczne podziękowania w imieniu naszych mieszkańców za to działanie, które trwa już od dłuższego czasu w walce z pandemią. (…) Dla całego grona, lekarzy, personelu medycznego, który wspiera te działania, staje na wysokości zadania, który poświęca swoje zdrowie (..) bo przecież lekarze to są tacy ludzie, którzy poświęcając swoje zdrowie ratują zdrowie innych (…) za to poświecenie, za ten trud - wyrazy wielkiego szacunku i podziękowania. I gratulacje za tą piękną pracownię (…) niech ona służy jak najmniej, ale tam gdzie będzie taka potrzeba, niech ona ratuje życie ludzkie - mówił Józef Radzion, Starosta Powiatu Żarskiego.

 

W uroczystym przecięciu wstęgi Komendantowi 105. Kresowego Szpitala Wojskowego towarzyszyli Dyrektor Lubuskiego Oddziału NFZ Ewa Skrbeńska, Dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak oraz Zastępca Dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Jan Wojno. Poświęcenia pracowni dokonał ks. Paweł Konieczny, Proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach.

- W imieniu moich żołnierzy, chciałbym wyrazić najwyższe uznanie Panu doktorowi, całemu personelowi, za to co robicie, za waszą ogromną wiedzę i za waszą ogromną wolę niesienia pomocy w tej bitwie o życie, która trwa. Bardzo dziękuję – mówił gen. bryg. Jan Wojno, Zastępca Dowódcy 11.LDKPanc.

 

Pracownia Hemodynamiczna w miejscu, gdzie znajduje się szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział kardiologiczny,  jest obecnie niezbędnym elementem diagnostyczno - zabiegowym, dzięki któremu pacjentowi, który pojawia się w szpitalu z zawałem serca, możemy na miejscu udzielić pełnej pomocy medycznej, co w rezultacie prowadzi do poprawy stanu zdrowia i powrotu do pełnej sprawności.  

Jednak, że taka pracownia 11 lat temu powstała w naszym szpitalu, to jak mówił ppłk dr n. med. Marek Femlak, w głównej mierze zasługa trzech lekarzy (odtwórz):

Aby jak najszybciej móc wrócić do normalnego funkcjonowania, bez konieczności transportu pacjentów do innych ośrodków, wszelkie prace  prowadzone były wyjątkowo dynamicznie. W zaledwie dwa miesiące wykonaliśmy pełen zakres inwestycyjny, a udało się to dzięki zaangażowaniu i sprawnym działaniom Szefa Logistyki ppłk. Jerzego Bączyka oraz Działu Organizacyjno – Prawnego, o czym mówił podczas otwarcia Pan Komendant.

Starosta Żagański, Pan Henryk Janowicz zwrócił uwagę na szeroki obszar, który pod względem medycznym zabezpiecza nasz szpital: - Dziękuję za to, że w tych ciężkich czasach się rozwijamy, działamy na bazie dwóch powiatów, a 105. Kresowy Szpital Wojskowy jest takim szpitalem, który zawsze był szpitalem eksperymentalnym – wojskowym, ale działającym i współpracującym z jednostkami samorządowymi, bazą cywilną i to pokazuje, że to wychodzi, że można.

 

Modernizacja naszej pracowni nie byłaby możliwa, gdy nie ogromne wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej. Serdeczne podziękowania kierujemy zwłaszcza do Pani Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON dr Aurelii Ostrowskiej, która dostrzega ogromny potencjał naszego szpitala w zakresie utrzymania i podniesienia poziomu opieki medycznej. Bardzo się cieszymy, że dzięki takiej pomocy nasz szpital zyskał nowoczesną pracownię, która służyć będzie zabezpieczeniu w zakresie kardiologii interwencyjnej naszym mieszkańcom, pacjentom, ale także żołnierzom, ich rodzinom i wspierać będzie wojska sojusznicze, tu w południowej części województwa lubuskiego.

Dziękujemy przede wszystkim w imieniu naszych pacjentów, którzy będą mogli liczyć na pełną profesjonalizmu opiekę medyczną, zarówno pod względem doskonałej i doświadczonej kadry lekarsko - pielęgniarskiej, ale także infrastruktury, która spełnia najwyższe wymagania i standardy medyczne.

 

mgr Justyna Wróbel - Gądek

Rzecznik Prasowy 

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

z Przychodnią SPZOZ w Żarach

fot. Justyna Wróbel-Gądek, Katarzyna Kępka

Szpital w mediach: 

 Nowa pracownia hemodynamiczna - Teleekspress TVP

Żarski szpital wojskowy ma nową pracownię hemodynamiczną (tvp.pl)

NOWOCZESNA PRACOWNIA HEMODYNAMIKI - Telewizja Regionalna (telewizjazary.pl)

W żarskim szpitalu otwarto pracownię hemodynamiczną (zachod.pl)

Pracownia hemodynamiczna w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach już po remoncie i z nowoczesnym sprzętem | Żary Nasze Miasto

 download.gif

IMG 20220203 110509 1x

20220203 110422x

20220203 110830xx

IMG 20220204 090511x

20220203 111733xx

IMG 20220203 111759x

20220203 111908xx

IMG 20220203 112427x

IMG 20220203 113049x

IMG 20220203 105409x

IMG 20220203 113431x

IMG 20220203 130750x

IMG 20220204 084810x

IMG 20220203 104558x