Centrum diabetologiczne w 105 Kresowego Szpitalu Wojskowym z Przychodnią
w Żarach zostało utworzone w 2008 roku. Inicjatorem był ówczesny Zastępca Dyrektora szpitala ds. medycznych Marek Femlak. Powstało, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami z cukrzycą na terenie Żar i okolic. 

Kadra Centrum diabetologicznego:

Kierownik: dr n. med. Marek Femlak

specjalista II stopnia chorób wewnętrznych, diabetolog

Pielęgniarka diabetologiczna: mgr pielęgniarstwa Anna Reślińska

specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego
    Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego  

Dietetyk mgr Anna Marciniak

diab2023

Miejsce:

105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach

ul. Domańskiego 2, 68-200 Żary

Budynek nr 23 (poliklinika), gab. nr 123 (I piętro)

 

Kontakt:

Telefon: (68) 470 78 90 /

w godz. 07:00 – 14:30 od poniedziałku do piątku

            Zasadniczym celem działalności Centrum jest leczenie cukrzycy i jej powikłań, tj. nefropatii, retinopatii, neuropatii oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Ponieważ choroba ta dotyczyć może każdej części naszego ciała, opieka nad pacjentem musi być kompleksowa. 

            Centrum nasze ściśle współpracuje z szeregiem specjalistów z różnorodnych dziedzin medycyny. Jeśli zachodzi potrzeba diagnostyki, pacjent może wykonać takie badania na miejscu w naszym szpitalu. Począwszy od konsultacji okulistycznej, chirurgicznej, neurologicznej aż po takie specjalistyczne procedury jak tomografia komputerowa (TK), angiografia fluoresceinowa, laseroterapia cukrzycowa, usg dopplerowskie, badania hemodynamiczne  bądź rezonans magnetyczny (MR). 
            Wyniki zleconego pakietu badań z krwi (m.in. peptyt C, HbA1C, poziom insuliny, dobowy profil glukozy, profil lipidowy, GFR) otrzymujemy w ciągu 2-3 godz. od pobrania.

            Drugim bardzo ważnym zadaniem Centrum jest szeroko rozumiana edukacja w zakresie świadomego, kontrolowanego i racjonalnego żywienia, trybu życia
z odpowiednią aktywnością fizyczną. Uczymy jak skutecznie pomóc opanować cukrzycę, zniwelować jej szkodliwy wpływ na stan zdrowia, czyli jak uniknąć powikłań cukrzycowych. 
            Centrum Diabetologiczne opiekuje się i prowadzi zajęcia edukacyjne nie tylko z chorymi, ale również z najbliższymi członkami rodzin. Pacjent ma możliwość uczestniczyć wraz z rodziną aktywni we wszystkim, co dotyczy zapobiegania, leczenia, stosowania zasad zdrowego odzywania, jego choroby-cukrzycy. 

            Naszych nowych pacjentów ze świeżo wykrytą cukrzycą uczymy w praktyce jak samodzielnie wykonać pomiar stężenia cukru we krwi.
Każdy zostaje wyposażony w opaskę nadgarstkową informującą o chorobie
i dzienniczek samokontroli. Dysponujemy szeroką bazą materiałów edukacyjnych: broszury, plakaty i inne. Organizujemy pokazy praktyczne obsługi gleukometrów i penów insulinowych.

Cykliczne wydarzenia:


Centrum Diabetologiczne w listopadzie każdego roku uczestniczy w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą. Organizowane są wtedy między innymi prelekcje ze specjalistami-praktykami z naszego szpitala na temat leczenia cukrzycy i jej powikłań. Ponadto każdy ma możliwość skorzystać z bezpłatnego pomiaru glukozy we krwi, z porad żywieniowych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, określić swoje BMI oraz dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej.

swietocukrzycy