IMG 20210730 082218x1

Doktor Krzysztof Zielke, specjalista psychiatrii, kierownik Oddziału Psychiatrycznego po 42 latach pracy zawodowej w  105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach przeszedł na zasłużoną emeryturę. Pan Doktor jest absolwentem słynnej Wojskowej Akademii Medycznej im. gen. dyw. prof. Bolesława Szareckiego w Łodzi. Związany był ze szpitalem od początku swojej kariery zawodowej, gdy w roku 1978 otrzymując dyplom lekarza, na staż podyplomowy trafił  właśnie do ówczesnego 105 Wojskowego Szpitala Garnizonowego, by po 20 latach służby wojskowo - lekarskiej  w swoim macierzystym oddziale, odebrać mianowanie na stanowisko Ordynatora Oddziału Psychiatrycznego 105 WSG.

"Doktor K. Zielke zawodowo jest szczególnie zainteresowany chorobami otępiennymi i zwyrodnieniowymi mózgu wpływającymi na stan psychiczny człowieka. Aktywny także na polu naukowym, opracował kilka ciekawych artykułów przedstawiających problematykę psychiatryczną w oparciu o doświadczenia żarskie. Ostatnim znaczącym sukcesem było zdiagnozowanie przez zespół lekarzy pod kierownictwem dr. K. Zielke u pacjentki z otępieniem czołowo - skroniowym podłoża genetycznego związanego z nową mutacją MAPT z drugim aksonie G55R. Badania były prowadzone w ścisłej współpracy z zespołem prof. S. Feinstein z Uniwersytetu Kalifornijskiego Santa Barbara w USA."

W dniu 30 lipca 2021r. podczas oprawy kadry kierowniczej Pan Komendanta płk lek. Artur Lipczyński uroczyście pożegnał Pana Doktora, życząc zarówno w swoim imieniu, współpracowników oraz wszystkich pacjentów, którym Pan doktor pomógł, dobrego, w pełni zasłużonego odpoczynku, po wielu latach ciężkiej pracy zawodowej.

- Bardzo mile wspominam tę współpracę i wszystkich Państwa, Kolegów, nie tylko z personelu medycznego, ale również  z pozostałych komórek, administracji, kadr (...) życzę Państwu na odchodne również dużej satysfakcji, że gdy kiedyś tak jak ja będziecie odchodzili z tego szpitala na emeryturę, żebyście także odchodzili w poczuciu spełnionego obowiązku, satysfakcji, zadowolenia. (...) Serdecznie jeszcze raz dziękuję - mówił lek. Krzysztof Zielke.

Panu Doktorowi życzymy na dalsze lata przede wszystkim zdrowia, a także powodzenia w podejmowaniu kolejnych życiowych wyzwań.

mgr Justyna Wróbel - Gądek

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

fot. J.Wróbel - Gądek

Bibliografia: "Lekarze szpitala wojskowego w Żarach" Z. Kopociński, K. Kopociński, Cz. Jeśman, Żary 2014

09.09.2021r.

IMG 20210730 082314x1

IMG 20210730 082714x1

O latach pracy i zasłużonej emeryturze Pan doktor Krzysztof Zielke rozmawiał z red. Michaliną Kozarowicz dla Tygodnia Regionalna:

Zasłużona emerytura

Krzysztof Zielke przez 23 lata był ordynatorem oddziału psychiatrii w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach. Od miesiąca cieszy się zasłużoną emeryturą.

Krzysztof Zielke w lipcu przeszedł na emeryturę.

– Ordynatorem byłem przez 23 lata, ale ze szpitalem jestem związany prawie drugie tyle, bo pracowałem przez 42 lata – mówi lek. med. Krzysztof Zielke, specjalista psychiatrii. – Pracę zacząłem zaraz po studiach na Wojskowej Akademii Medycznej, z tym że nie od razu w szpitalu, na początku w jednostkach wojskowych – opowiada K. Zielke.

Przez te lata odział i szpital przeszedł wiele zmian.

– Przeszedłem przez wiele reform służby zdrowia. Gdy zaczynałem, szpital finansowało ministerstwo, potem kasy chorych, fundusz zdrowia. Te wszystkie zmiany niosły ze sobą wyzwania, ale trzeba było im podołać i teraz jest co wspominać. Wspominać będę też modernizację oddziału, bo wielkie remonty zawsze z człowiekiem zostają – śmieje się K. Zielke i dodaje: – Sama specjalizacja przeszła też wiele zmian.

K. Zielke z medycyną i psychiatrią się nie żegna.

– Dalej pracuję i będę prowadzić pacjentów w mojej prywatnej praktyce. Co do szpitala, nie podjąłem jeszcze decyzji, czy zostanę, bo mam już swoje lata, jako 70-latek potrzebuję czasu na wszystkie te rzeczy, którym nie miałem dotąd możliwości poświęcić odpowiedniej uwagi. Myślę, że przyszedł czas na młodych. Na emeryturze jestem od miesiąca, więc jeszcze mam czas na podjęcie decyzji co do szpitala – mówi K. Zielke.

Psychiatra z emerytury korzysta intensywnie.

– Lubię spędzać czas z wnukami i pobrudzić się w ogrodzie. A najbardziej lubię usiąść sobie z książką, od 8 lat z czytnikiem. Obecnie po raz kolejny czytam „Wojnę i pokój”, to jedna z moich ulubionych książek, chociaż najbardziej lubię „Chłopów”, mogę ich czytać kilka razy w roku. Lubię też dobry kryminał, powieści szpiegowskie i wojenne. Nie nudzę się na emeryturze, jest co robić – mówi K. Zielke.

źródło: https://zary-zagan.regionalna.pl/, 6.08.2021r.,