Szanowni Pacjenci,
w związku z globalną przerwą w dystrybucji podstawowego znacznika izotopowego wykorzystywanego do badań w Zakładzie Medycyny Nuklearnej jesteśmy zmuszeni całkowicie wstrzymać realizację wszelkich badań diagnostycznych w ramach zakładu w dniach 12 - 15 listopada br.
Jeśli po tym czasie przeprowadzenie badań nadal będzie niemożliwe, będziemy Państwa informować na bieżąco.
Leczenie jodem radioaktywnym pozostaje bez zmian.
W razie wątpliwości dotyczących umówionej wizyty w tym okresie prosimy kontaktować się z Zakładem Medycyny Nuklearnej: od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 14.00, tel. 68 470 78 75 (badania izotopowe).
7 minut - prosto na stół zabiegowy. Tyle dokładnie, od wylądowania załogi śmigłowca HEMS, zajął nam transport pacjenta z zawałem mięśnia sercowego do pracowni hemodynamicznej, gdzie w pełnej gotowości czekali już na niego nasi specjaliści kardiologii interwencyjnej.
W związku z powodzią realizujemy szczepienia ochronne dla funkcjonariuszy i osób zaangażowanych w działania ratownicze. Kontakt zanieczyszczonej wody, szczególnie z otwartą raną, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i chorób. Aby temu przeciwdziałać, zalecane są szczepienia. Ze szczepień poekspozycyjnych w szpitalu wojskowym korzystają funkcjonariusze państwowej i ochotniczej straży pożarnej, pracownicy wodociągów, ośrodka pomocy społecznej oraz inspektoratu nadzoru budowlanego.
Szczepienia są dobrowolne i obejmują przeciwdziałanie takim chorobom jak:
- WZW typu A
- tężec
- dur brzuszny
Jak wynika ze wspólnego stanowiska*: „W wyniku zalania różnych terenów i obiektów, istnieje potencjalnie ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę [np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe (…)]”.
Dzień Ratownictwa Medycznego to doskonała okazja do przypomnienia, że tysiące interwencji podejmowanych każdego roku przez zespoły ratownictwa medycznego to nie sucha statystyka - to ludzkie dramaty, w których często na szali stawiane są życie i śmierć. Ratownicy to profesjonaliści, którzy 24 godziny na dobę są w pełnej gotowości do udzielania pomocy medycznej, gdy zagrożone jest życie i zdrowie.
Zobaczcie jak wiele zdarzeń medycznych, już od początku roku, wymagało udziału pogotowia ratunkowego:
- 12 225 interwencji zespołów ratownictwa medycznego
- 6 080 pacjentów przekazanych do placówek medycznych, w tym:
- 4 503 pacjentów przekazanych do SOR 105 Kresowego Szpitala Wojskowego
- 1 577 pacjentów przekazanych do innych placówek medycznych
- 5 836 pacjentów, którym udzielono pomocy w miejscu zdarzenia, nie wymagających transportu do placówki medycznej
Dane za okres styczeń - wrzesień 2024 r. w obszarze zabezpieczenia przez podstacje 105 Kresowego Szpitala Wojskowego.
Wszystkim ratownikom medycznym i innym profesjonalistom zaangażowanym w udzielanie pomocy medycznej życzymy wytrwałości w pomaganiu innym.
Podziękowanie naszej pacjentki dla kadry Oddziału Otolaryngologicznego z Pododdziałem Okulistycznym i Izby Przyjęć filii szpitala w Żaganiu.
- Jeśli my będziemy chorować (...) to kto wyjedzie do pomocy? Strażaków jest ograniczona ilość - mówił jeden z funkcjonariuszy straży pożarnej, który skorzystał ze szczepień ochronnych realizowanych przez 105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ dla służb ratowniczych w związku z powodzią.
Materiał Radio Zachód:
Szczepienia przeciw tężcowi dla służb po powodzi - Radio Zachód, Lubuskie (zachod.pl)
Czy wiedzieliście, że aby skorzystać z konsultacji u psychiatry w ramach NFZ nie jest wymagane skierowanie? Warto umówić się na takie spotkanie, jeśli zauważysz u siebie, któryś z poniższych objawów:
- zaburzenia, wahania lub obniżony nastrój
- uczucie niepokoju i lęku
- zaburzenia snu (nadmierna senność, bezsenność)
Sprawdź więcej:
1 października przypada "Międzynarodowy Dzień Lekarza" i była to doskonała okazja do powitania w naszym gronie nowych lekarzy, którzy odbywać będą staż podyplomowy w szpitalu.
- Cieszę się, że zostali Państwo skierowani właśnie tutaj, do szpitala, który ma bardzo wiele do zaoferowania. Nasi lekarze chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem z młodszym pokoleniem, więc jestem przekonany, że będzie to dla Państwa bardzo wartościowy czas - mówił Komendant szpitala płk Mariusz Piwowarczyk witając nowych stażystów z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.
Wszystkim naszym lekarzom, młodym adeptom medycyny jak i doświadczonym doktorom życzymy nieustającego zdrowia, aby swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem mogli jak najdłużej nieść pomoc chorym i potrzebującym.
Vivat Academia, vivant Professores!
Komendant 105 Kresowego Szpitala Wojskowego wziął udział w inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Zielonogórskiego, który prowadzi kształcenie na kierunkach lekarskim, pielęgniarskim, ratownictwa medycznego, fizjoterapii. Już teraz zapraszamy studentów Collegium Medicus na praktyki i staże do naszego szpitala.
fot.Gazeta Lubuska
Szkolenie to doskonała okazja do spojrzenia na własną aktywność zawodową z nieco innej perspektywy. Od wczoraj szkolimy się ze skutecznej rejestracji. Po pierwszych zajęciach nasze Panie rejestratorki już mają pomysły na zmiany.