20240517 142421kopiax

W dniach 16-18 maja 2024 r. w Łodzi odbył się 16. Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy. Na tym najwyższej rangi spotkaniu polskich medyków nie mogło zabraknąć delegacji wojskowej służby zdrowia. Ogromne zainteresowanie zgromadzonych wzbudzili lekarze okuliści z naszego szpitala - doktorzy nauk medycznych Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy, którzy przybyli na spotkanie w historycznych mundurach lekarzy 1. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. J. Dowbor-Muśnickiego. Ubiór ten nie był przypadkowy, nawiązywał do najnowszej monografii autorstwa naszych okulistów pt. "Szpital Główny 1. Korpusu Polskiego". Doktorzy wielokrotnie omawiali poszczególne elementy mundurów, które zostały odtworzone na podstawie materiałów archiwalnych i jest to pierwsza w Polsce rekonstrukcja umundurowania lekarzy 1. Korpusu Polskiego.

Rozmowom o detalach strojów i wspólnym fotografiom nie było końca, co także wskazuje na duże zainteresowanie współczesnych lekarzy historią. Szczególnie cieszą słowa uznania od Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny oraz Pani Senator Agnieszki Gorgoń-Komor, które doceniły zarówno piękno munduru, jak również trud przygotowania takiej rekonstrukcji.

Doktorzy Kopocińscy opisując w swoich licznych publikacjach dzieje wojskowego sanitariatu, starają się przywrócić zbiorową pamięć lekarzom wojskowym walczącym o niepodległość Polski. Elementem tej działalności jest również przygotowany przez nich apel Zjazdu Wojskowej Izby Lekarskiej do Ministra Obrony Narodowej o powołanie Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia.

Apel o powołanie Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia:
Bialoleka (wojskowa-il.org.pl)    str. 20-24
 mgr Justyna Wróbel-Gądek