Pierwsze polskie zdjecie rentgenowskie przycisk do papieru z brazu w ksztalcie jaszczurki 615x1024 xrayg35b09cc421280 pixabay com

W roku 1896, 8 listopada profesor fizyki Uniwersytetu w Würzburgu, Wilhelm Roentgen, odkrył nowy rodzaj promieniowania.  Odkrycie to, umożliwiło bezinwazyjne obrazowanie ciała ludzkiego. Od tego czasu zdjęcia rentgenowskie są stałym elementem diagnostyki obrazowej w medycynie.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Radiologii wszystkim naszym radiologom, technikom  i współpracownikom Pracowni Diagnostyki Obrazowej, życzymy wiele wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej profesji. Bez Państwa zaangażowania, właściwej i rzetelnej diagnostyki,  trudno byłoby wyobrazić sobie prowadzenie skutecznego leczenia.

"Zachowała się fotografia jaszczurki z brązu, na której odwrocie znajduje się komentarz: „Pierwsza fotografia rentgenowska, robiona w Polsce w ogóle, a w szczególności w Krakowie, przez prof. Olszewskiego w r. 1895/6 [autor miał na myśli rok akademicki – przyp. red.]. Był to przycisk brązowy w kształcie jaszczurki fotografowanej na wskroś deski drewnianej, przy użyciu zwykłej rurki Pluckerowskiej, silnie ewakuowanej”. Po udanych eksperymentach z różnymi przedmiotami prof. Olszewski wykonał zdjęcie rentgenowskie ręki swojego asystenta, Tadeusza Estreichera, z pierścionkami na palcach. Pionierskie doświadczenia radiologiczne Olszewskiego (w dniach pomiędzy 8 a 20 stycznia) zostały opisane w dzienniku „Czas” z 21 stycznia 1896 r." (Gazeta lekarska.pl, 05.11.2021r.)

Zapraszamy do Pracowni Diagnostyki Obrazowej w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym,  w których wykonujemy m.in. badania RTG, USG, tomografii komputerowej (TK), biopsję oraz mamografię. W sprawie dostępności wybranego badania oraz rejestracji prosimy kontaktować się z wybraną pracownią:

Żary: 105 SzWzP SP ZOZ - Pracownia Diagnostyki Obrazowej - radiologia (105szpital.pl)

filia Żagań: 105 SzWzP SP ZOZ - Pracownia Diagnostyki Obrazowej - radiologia (105szpital.pl)

Zachęcamy również do odwiedzenia poniższych stron, gdzie mogą Państwo znaleźć wiele ciekawych informacji dot. radiologii w Polsce i na świecie.

Historia - inforadiologia.pl

Pierwsze było zdjęcie z jaszczurką. 125 lat polskiej radiologii | Gazeta Lekarska

mgr Justyna Wróbel - Gądek

105. Kresowego Szpitala Wojskowego