W dniu 11 lutego 2021 r. Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego płk lek. Artur Lipczyński wziął udział w konferencji prasowej poświęconej Światowemu Dniu Chorego, zorganizowanej przez Diecezję Zielonogórsko – Gorzowską, podczas której podzielił się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami w opiece nad chorymi w dobie pandemii koronawirusa, zarówno z punktu widzenia kierownika dużego zakładu leczniczego, ale także lekarza praktyka. Spotkanie było doskonałą okazją, aby wskazać z jak dużymi problemami musiała poradzić sobie służba zdrowia w obliczu tej groźnej choroby, której jak podkreśla doktor Lipczyński „sami musieliśmy się dopiero nauczyć.”

IMG 20210211 114652x

 

 

„Wiele aspektów było nie do przewidzenia, na początku nie byliśmy wyposażeni m.in. w odpowiednią ilość środków ochrony osobistej (...) Każdy z nas obawiał się o swoich najbliższych, aby nie przynieść tej zakaźnej choroby do domu. W pewnym okresie czasu, kiedy walczyliśmy z chorobą u naszych pacjentów, wiele osób z naszego personelu po prostu chorowało”- mówi płk lek. Artur Lipczyński

 

Ks. Biskup Tadeusz Lityński w swoim wystąpieniu poruszył potrzebę nieustannego poszukiwania nadziei w chorobie. Postawa Hioba, tego zaufania Panu Bogu do końca, jest dziś bardzo potrzebna. Stąd duszpasterstwo osób chorych i potrzeba zwrócenia uwagi na obecność chorych pośród nas. Ojciec święty zaprasza nas do trwania przy chorych z delikatnością i czułością. To misja Kościoła i społeczeństwa. Światowy Dzień Chorego niech będzie tym czasem, kiedy z naszej strony popłyną te pozytywne sygnały: modlitwa, rozmowa, czy choćby sms. To wszystko sprawia, że chorzy nie czują się porzuceni i osamotnieni” – zauważa Ks. Biskup.

 

„Pandemia, a z nią wszelkie zasady i obostrzenia, nie zmieniły potrzeb pacjenta, a wręcz pokazała, że dla chorego niezmiernie ważny jest kontakt z bliskimi, czego pacjenci są pozbawieni. I to my pielęgniarki, pielęgniarze, położne, opiekunowie, ratownicy, fizjoterapeuci, cały personel medyczny staliśmy się dla chorych jedynymi osobami z którymi się najczęściej spotykają, rozmawiają, często powierzają swoje troski czy obawy. Wiedząc, że bliskość buduje relacje zaufania i bezpieczeństwa sprawia, że chory lepiej znosi problemy zdrowotne i my tę potrzebę zaspokajamy, mimo kombinezonu, maseczki, przyłbicy, potrójnej pary rękawiczek zaspakajamy ją nie tylko rozmową, ale gestem, dotykiem, otarciem potu z czoła, poprawieniem poduszki, milczącą obecnością, życzliwością, wysłuchaniem chorego, uśmiechem, który chory może tylko w tym czasie dostrzec w naszych oczach” – w słowach pełnych nadziei i miłości mówi Monika Rubaszewska, pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala w Gorzowie Wlkp.

Opieka nad chorym to wielkie wyzwanie. Od właściwej diagnozy, wdrożenia odpowiedniego leczenia, po pielęgnację i bliskość. Oprócz wiedzy, doświadczenia, empatii niezbędny jest też niezawodny i zaawansowany sprzęt diagnostyczno – zabiegowy, nowoczesna infrastruktura. Wiele z tego udało się zapewnić dzięki wsparciu prywatnych osób, instytucji, przedsiębiorców na których zwłaszcza teraz, w okresie niezwykle trudnym i wymagającym, nasz szpital mógł liczyć.

„Mieliśmy wielu sponsorów, darczyńców m.in. Caritas, Ks. Biskupa, Ministerstwo Obrony Narodowej, które wyposażało placówki wojskowe w sprzęt oraz wielu innych darczyńców, samorządy. Zyskaliśmy dzięki takiemu wsparciu większe możliwości na skuteczne leczenie naszych pacjentów. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, dobrej woli, dobrego serca, za wspieranie personelu medycznego do walki z tą ciężką chorobą – podkreśla płk lek. Artur Lipczyński, Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego.

Na spotkaniu zaprezentowano także specjalną aplikację „Bliżej chorych” dostępną w smartfonie, która powstała z inicjatywy bp. Tadeusza Lityńskiego, a w której znajdziemy m.in. modlitwy przed operacją czy też kontakty do kapelanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej posługujących w szpitalach. Goście na koniec spotkania za pomocą własnych telefonów komórkowych rozesłali do swoich bliskich, specjalnie na ten dzień przygotowaną przez diecezję grafikę, jako symbol Światowego Dnia Chorego.

Udział w spotkaniu wzięła również Pani doktor Renata Malinowska, kardiolog z Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli, zaś nad całością spotkania czuwał ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, organizator przedsięwzięcia.

 

Z okazji Światowego Dnia Chorego Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak przesłał list z podziękowaniem za trudną i wyczerpującą pracę dla pracowników służby zdrowia oraz dla naszych chorych z życzeniami szybkiego powrotu do pełni sił i sprawności. 

mgr Justyna Wróbel - Gądek

Rzecznik Prasowy

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

fot. jw.

 

Szpital w mediach:

Światowy Dzień Chorego. Cierpiący potrzebują szczególnej uwagi i wsparcia (tvp.pl)

Dziś Światowy Dzień Chorego (zachod.pl)

Konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Chorego – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (diecezjazg.pl)

 

IMG 20210211 111757x

IMG 20210211 112647x

IMG 20210211 114219x

IMG 20210211 113954x

IMG 20210215 132635x