iłowa

    W dniu wczorajszym, 06 marca 2019r. mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu podsumowującym rok działalności Podstacji Pogotowia Ratunkowego w Iłowej.

   W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz Naszego Szpitala, którzy włożyli mnóstwo pracy, aby 1 marca 2018r. karetka i ratownicy medyczni mogli wyruszyć, aby udzielać pomocy mieszkańcom gminy Iłowa, jak również położonych w dalszej odległości gmin Wymiarki, Gozdnica czy Przewóz. Oprócz zastępcy Dyrektora ds. medycznych lek. med. Marka Femlaka, Kierownika Pogotowia Ratunkowego, lek. med. Ryszarda Smyka na zaproszenie Burmistrza Iłowej, Pawła Lichtańskiego udział wzięli Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, Burmistrz Gozdnicy, Krzysztof Jarosz, Wójt Przewozu, Mariusz Strojny.

   Na samym początku zabrał głos Wojewoda Lubuski podkreślając wagę funkcjonowania Stacji Pogotowia Ratunkowego na określonym terenie jak i omawiając dalsze perspektywy rozwoju gminy Iłowa. W dalszej kolejności lek. med. Marek Femlak opowiedział o istotności czasu, w jakim udzielana jest pomoc medyczna osobom potrzebującym. Szybkie dotarcie do pacjenta liczy się szczególnie w sytuacjach schorzeń układu krążenia takich jak zatrzymanie akcji serca, przy zawale lub bólu w klatce piersiowej. Poszkodowani w wypadkach samochodowych na znajdującej się w pobliżu autostradzie mogą liczyć na błyskawiczną pomoc medyczną. Do lutego 2018r. czas dojazdu Karetki Pogotowia z Żagania do potrzebującego nagłej pomocy pacjenta na terenie gmin Iłowa, Wymiarki, Gozdnica czy Przewóz wynosił do 30 minut. Dzięki otwarciu Podstacji Pogotowia w Iłowej udało się go skrócić do maksymalnie 15 minut. Karetka w ciągu ostatnich 365 dni wyjeżdzała bardzo często do przypadków takich jak nagłe zatrzymanie krążenia, ostry zawał serca, Nadciśnienie Tętnicze  czy ból w klatce piersiowej. Nie ulega wątpliwości, że wiele istnień ludzkich zostało uratowanych właśnie dzięki załodze Naszego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Podczas uroczystości mieszkańcy podchodzili do ratowników oraz Kierownika Pogotowia dziękując za codzienną pracę i udzielenie niezbędnej pomocy komuś z rodziny, czy na przykład sąsiadowi, do którego wzywano pomoc.

 

Relacja ze spotkania:

http://ilowa.pl/aktualnosci/podsumowalismy-pierwszy-rok-karetki?fbclid=IwAR2fhtnksLkvnt_77KI_IpB1sZfLzCh0i9kJw2ZqCRD-DSWtq3IgO2MG5zg

https://gorzow.tvp.pl/41625862/ratownicy-pomoc-udzielili-ponad-1200-osobom-dzieki-nowej-karetce?fbclid=IwAR1PGmAD5Y5mOW7FRLV0SLp2DOPCAo3VaWrcsj1UwTzU4w51yLFAyzmXKGY

Tekst: mgr Deniz Mrozik

Zdjęcia: Adam Żyworonek, Deniz Mrozik

 

iłowa0

iłowa5

iłowa2

iłowa4

iłowa6

kareta