cukrzyca8.jpg

    Dnia 28 listopada 2018r. mieliśmy okazję przeprowadzić Konferencję Diabetologiczną „Dzieci z cukrzycą- One są wśród Nas”. Zorganizowali ją przedstawiciele Centrum Diabetologicznego wraz ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Janusza Korczaka w Żarach. Wydarzenie miało miejsce w ramach obchodzonego dwa tygodnie temu Światowego Dnia Cukrzycy i wzięli w nim udział nauczyciele oraz wychowawcy z Przedszkoli, Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadgimnazjalnych. Problem cukrzycy u dzieci wciąż zwiększa się i należy o nim mówić w szkołach.

    Przedstawiciele Centrum Diabetologicznego zadbali nie tylko o merytoryczne wystąpienia, ale również podzielili się swoją wiedzą praktyczną z doświadczenia wynikającego z codziennej pracy. Kierownik Centrum Diabetologicznego, lek. med. Marek Femlak omówił zagadnienia związane z cukrzycą, przedstawił jej definicję, objawy, przyczyny. Wprowadził w temat jak należy udzielać pierwszej pomocy dziecku w sytuacji kryzysowej oraz przedstawił swoją najmłodszą pacjentkę. W następnej kolejności pielęgniarka specjalności diabetologicznej, Pani Anna Tracz zaprezentowała narzędzia służące diabetykowi do monitorowania poziomu cukru we krwi, podawania insuliny, pokazała również w jaki sposób należy zaaplikować zastrzyk ratujący życie w sytuacji kryzysowej- glukagon. Nie zabrakło również wykładu na temat zdrowego odżywiania. Dzięki mgr Annie Marciniak dowiedzieliśmy się, które produkty są wskazane w cukrzycy, a które zabronione i jak wygląda najnowsza piramida zdrowia. Na samym końcu p.o. Rzecznik Szpitala, mgr Deniz Mrozik posiadająca wykształcenie pedagogiczno- psychologiczne opowiedziała o funkcjonowaniu psychospołecznym dziecka z cukrzycą w szkole i w jaki sposób nauczyciel może wspierać takiego ucznia.

    Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor mgr Marzenie Mosakowska- Wrona za zaangażowanie się w przygotowania Konferencji i za użyczenie nam Sali. Cieszymy się także, że Konferencja Diabetologiczna spotkała się z dużym zainteresowaniem. Podziękowania należą się również 8- letniej Zuzi Paluch, która zgodziła się zaszczycić nas swoją obecnością i opowiedzieć o swojej chorobie, trudnościach z nią związanych i o codziennym funkcjonowaniu. Zuzia wraz z mamą zaprezentowały, w jaki sposób używa się pompy insulinowej.


    Tydzień później, 5 grudnia 2018r. zorganizowaliśmy podobne spotkanie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu. Pragniemy podziękować Pani Dyrektor mgr Annie Król oraz Pani pedagog mgr Małgorzacie Michalak za zaangażowanie i aktywne włączenie się w przygotowania związane z organizacją Konferencji oraz wspaniałe przyjęcie prelengentów i gości z innych Szkół.
   

Centrum Diabetologiczne funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 -15:30 na parterze Polikliniki. Pacjenci skorzystać mogą z porad lekarza diabetologa, pielęgniarki o specjalności diabetologicznej i dietetyka.

Kontakt Miejsce: Żary- Poliklinika / parter / wejście od tarasu Telefon: 68 470 78 90

Relacja ze spotkania:
http://www.telewizjazary.pl/wiadomosci/24261,dziecko-z-cukrzyca

Tekst i zdjęcia: mgr Deniz Mrozik

cukrzyca11.jpg

cukrzyca12.jpg

cukrzyca6.jpg

cukrzyca9.jpg

cukrzyca10.jpg

cukrzyca13.jpg

cukrzyca5.jpg

cukrzyca4.jpgcukrzyca2.jpg

cukrzyca3.jpg

cukrzyca1.jpg

cukrzyca_7.jpg

 

a1

a2

 a3

a4

a5

 a6

a7

a8

a9