W dniu 26.09.2012r. o godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym w Żarach rozpoczęła się msza św. w intencji zmarłego byłego komendanta 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Żarach płk. w st. spocz. lek. med. Józefa Błaszczyka.

W centralnej części świątyni wystawiono trumnę, na wieku której położono czapkę pułkownika z amarantowym otokiem wojskowej służby zdrowia, wokół wystawiono poduszki z odznaczeniami zmarłego oraz niezliczoną ilość kwiatów i wieńców żałobnych. Przy zwłokach wartę honorową zaciągnęli żołnierze kompanii honorowej z 34 Brygady Kawalerii Pancernej im. Hetmana Jana Zamojskiego z Żagania oraz liczne poczty sztandarowe reprezentujące Związek Łowiecki, Koła Łowieckie, Polski Czerwony Krzyż, 11 Dywizję Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Kościół wypełnił się niemal do ostatniego miejsca. Nie mogło tutaj zabraknąć całej Dyrekcji 105 Szpitala Wojskowego z dyr. Sławomirem Gaikiem na czele, w komplecie stawiła się również kadra kierownicza naszej placówki oraz ogromna ilość pracowników obecnych i byłych. Wojsko Polskie reprezentowali liczni oficerowie, w tym generałowie: A.Bortnowski i J.Bronowicz, zaś władze miejskie burmistrz Wacław Maciuszonek, a także liczni radni miejscy. Swojego starszego kolegę przyjechały pożegnać także delegacje z zaprzyjaźnionych szpitali wojskowych m.in. ppłk lek. Sławomir Pieniuta - z-ca komendanta 4WSKzP we Wrocławiu wraz z płk.rez. Zbigniewem Burzyńskim byłym Szefem Służby Zdrowia ŚOW. Na uroczystości zjawił się także były ordynator okulistyki naszego szpitala płk rez. lek. Antoni Kowalski.

Trzech kapelanów wojskowych koncelebrowało mszę żałobną, po zakończeniu której utworzono kondukt żałobny prowadzony przez orkiestrę wojskową i kompanię honorową 34BKPanc. Przed karawanem z trumną żołnierze na amarantowych poduszkach nieśli odznaczenia zmarłego. W takt marsza żałobnego posuwał się orszak pogrzebowy zajmujący niemal całą długość ulicy Podwale w Żarach. Na cmentarzu miejskim mowy pożegnalne wygłosili m.in. dyrektor 105 Szpitala Wojskowego ppłk rez. lek. Sławomir Gaik oraz były komendant naszej placówki płk rez. lek. Stanisław Wróblewski.

Dyrektor Gaik przypomniał sylwetkę i wielkie dokonania zmarłego kładąc nacisk na jego olbrzymie zasługi dla rozwoju i osiągnięcia najwyższego poziomu przez wojskowy szpital w Żarach, który od tego czasu jest wiodącą placówką w całym województwie lubuskim. „Cześć Jego Pamięci” zakończył przemowę nasz dyrektor. Ceremonia zakończyła się złożeniem trumny do grobu z towarzyszeniem dźwięków werbli i salwy honorowej oddanej zwyczajowo, gdy chowa się oficera Wojska Polskiego. Wszystkim licznie zgromadzonym uczestnikom i organizatorom tej podniosłej uroczystości w imieniu rodziny podziękował zięć zmarłego komendanta mjr rez. lek. Marek Paśnicki.