armia000

W dniu wczorajszym obchodziliśmy w Naszym Szpitalu niezwykle ważną patriotycznie Rocznicę. Dokładnie 77 lat temu, 14 lutego 1942 roku z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego zawiązała się Armia Krajowa, przekształcona ze Służby Zwycięstwu Polsce (późniejszego Związku Walki Zbrojnej)

105. Kresowy Szpital Wojskowy kultywując wydarzenia historyczne, tak istotne z perspektywy każdego Polaka, zorganizował wykład, na którym opowiedziano o lekarzach- oficerach angażujących się podczas II Wojny Światowej w konspiracyjną działalność Armii Krajowej i którzy przetarli swój szlak w Naszym Szpitalu. Doktorzy nauk medycznych Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy oddający się dodatkowo z zamiłowaniem  nauce historii, zrelacjonowali  losy lekarzy  podczas Powstania Warszawskiego, całej II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

Wspominaliśmy również żołnierzy-lekarzy, którzy budowali i organizowali Szpital w Żarach. Doktor Jerzy Rowiński ps. Jurand i Zbigniew Badowski ps. Doktor Zbigniew nieśli pomoc rannym podczas Powstania Warszawskiego. Swoją bohaterską postawą uratowali niezliczoną liczbę istnień ludzkich. Niezwykle ważną postacią był także komendant Szpitala płk. Adam Browar Paszkowski.

Podczas wydarzenia gościliśmy znakomitych Gości, między innymi kombatantów, tak jak na przykład por. Marcina Szober walczącego o wolną Polskę podczas wojny, Członków Stowarzyszeń Kresowych, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Wojska Polskiego wraz z uczniami i przedstawicieli władz miasta. Na zakończenie uroczystości oddano hołd poprzez złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą upamiętniającą żołnierzy-lekarzy Armii Krajowej.

Relacje z wydarzenia:

Tekst i zdjęcia: mgr Deniz Mrozik/ Rzecznik Prasowy