krew9

   W dniu wczorajszym, w godzinach 9:00-13:00 na terenie SORu odbyła się kolejna akcja krwiodawcza zorganizowana wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

   Noworocznemu honorowemu oddaniu krwi tym razem przyświęcało motto "Chwyć czerwoną nitkę by ocalić czyjeś życie". W mobilnym krwiobusie nie zabrakło pracowników medycznych naszego Szpitala: lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Krew oddały również rejestratorki medyczne. Jak zawsze i tym razem mogliśmy liczyć na pomoc żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zarejestrowało się 25 chętnych krwiodawców, krew udało się pobrać od 23 osób, co przekłada się na na 23 jednostki pełne krwi czyli 10350 ml.

   Pobrana od honorowych krwiodawców krew trafi do najbardziej potrzebująch pacjentów: przewlekle chorych, cierpiących na nowotwory czy ofiar nagłych wypadków. Należy pamiętać, że każdy z nas może kiedyś potrzebować tego bezcennego daru. Dlaczego krew jest tak cenna? Gdyż nie możliwe jest jej wyprodukowanie, a liczba potrzebujących przewyższa liczbę krwiodawców. Podzielić się tym składnikiem może każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat nie posiadająca dodatkowych przeciwskazań. Cały proces oddania krwi od wypełnienia formularza przez badanie pielęgniarskie i wywiad przeprowadzony przez lekarza po donacje trwa około 20 minut przy czym jest całkowicie bezpieczny. Więcej informacji  na temat honorowego krwiodawstwa i krwiolecznictwa można uzyskać na stronach internetowych:

http://twojakrew.pl/

http://www.rckik.zgora.pl/

 

   Podczas wydarzenia nie zabrakło mediów. Efekty ich pracy można obejrzeć pod następującymi stronami:

https://www.telewizjazary.pl/wiadomosci/24505,zbiorka-krwi-ze-szpitalem

https://gorzow.tvp.pl/40799742/pancerniacy-dziela-sie-najcenniejszym-lekiem

 

Tekst i zdjęcia: mgr Deniz Mrozik/ Rzecznik Prasowy

krew1

krew2

krew3

krew4

krew5

krew6

krew7

krew8

krew10

  krew11